Proč dřevo? - Tesařství JaK

Proč dřevo?

roubenka Proč stavět ze dřeva?

Protože dřevo je unikátním přírodním materiálem, který má v sobě kombinaci jedinečných technických vlastnostítvrdost, pevnost, houževnatost a pružnost. Kromě toho má také krásnou texturu a přírodní barvu, která je pokaždé originální. Vlastnosti dřeva závisí nejen na druhu stromu, ale i na půdních a životních podmínkách jednotlivých stromů.

Životnost domu

Dřevěné stavby mohou při správné péči a údržbě vydržet staletí a z hlediska životnosti jsou proto plně srovnatelné se stavbami zděnými nebo z jiných materiálů. Vždy záleží na účelu, pro který je stavíme a také na péči, kterou jim věnujeme po dobu jejich existence. Aby roubenka či dřevostavba dobře sloužila a spokojeně se Vám v ní bydlelo, je však třeba se o ni náležitě starat.
Že je dřevo tou správnou volbou, dokládá zvyšující se tuzemská poptávka po dřevostavbách a dále i počty realizací nových dřevostaveb z ostatních zemí - v sousedním Rakousku a Německu tvoří dřevostavby 10 - 15 % z celkového počtu staveb, ve Skandinávii dokonce přes 70 %.

Tepelněizolační vlastnosti

Většina dřevostaveb má výrazně lepší tepelněizolační vlastnosti než stavby zděné. Je to dané vlastnostmi materiálu a principem konstrukce – u roubenky masivní trámy, u dřevostavby nejčastěji dřevěný rám vyplněný kontaktní izolací. Je zde tak obsažena zároveň složka nosná a tepelněizolační.

Vzhled domu

Dřevěný dům, ať už roubenka nebo dřevostavba, se dnes běžně zhotovuje jako moderní stavba. Tradiční forma srubu z tesané kulatiny či roubené hájenky je již minulostí. Záleží pouze na přání klienta a potenciálu architekta, projektanta znalého konstrukce dřevostaveb.